Rynek nieruchomości ma dużo do „powiedzenia”. Wystarczy bowiem spojrzeć na te oferty, które znikają się i pojawiają jak za dotknięciem magicznej różdżki. Tzn. nie chodzi tu o jakieś przekręty, ale o to, że jest tak duże zainteresowanie różnego rodzaju nieruchomościami. Nie tylko tymi polskimi, ale również zagranicznymi. Dużą atencją cieszą się m.in. domy i mieszkania, jakie można znaleźć w Hiszpanii.
Dom w gorącej Hiszpanii
Może jeszcze kilka lat temu ktoś by powiedział, że zakup takiej hiszpańskiej nieruchomości nie jest możliwy, ale czasy się zmieniają, a rynki się otwierają. I to dosłownie w każdej branży. Również, jeżeli chodzi o nieruchomości. To dlatego ludzie patrzą nieco dalej – na domy na sprzedaż Hiszpania nad morzem od WorldResidence. Trzeba przyznać, że nęcąca perspektywa posiadania domu nad morzem. I to w jakim miejscu? Gdzie zawsze można cieszyć się naprawdę piękną pogodą. Zanim jednak przyjdzie cieszyć się piękną pogodą (i to upalną!), jak również równie atrakcyjnymi widokami i urlopem, czas na zakup nieruchomości. Przez cały proces inwestycyjny należy przejść w odpowiedni sposób, aby mieć spokojne sumienie. Na co więc należy uważać? Oto kilka istotnych wskazówek.
Niezbędna dokumentacja
Tak jak dokumenty są potrzebne na polskim rynku nieruchomości, tak również w Hiszpanii nie będzie można się bez nich obyć. Aby mieć pewność, że zakup nieruchomości przebiegnie bez najmniejszych problemów. Oto lista dokumentów, bez jakich zakup nie będzie mógł się obyć:
- NIE – czyli numero de identificacion de estranjero; jest to hiszpański numer identyfikacji podatkowej,
- paszport lub dowód osobisty,
- kopia paszportu lub dowodu osobistego,
- potwierdzenie otwarcia konta w hiszpańskim banku.
Dopiero po skompletowaniu takich dokumentów można myśleć o tym, aby dalej ruszyć z zakupem nieruchomości.
Opłaty do wniesienia
Kolejna, obowiązkowa rzecz, której nie da się w żaden sposób pominąć. Tym bardziej, że zdecydowana większość opłat wnoszona jest przez osobę, która ma zamiar zakupić hiszpańską nieruchomość. O jakich dokładnie kosztach jest mowa? Oto i one:
- opłaty prawne, które wynoszą od 1 do 2% – Hiszpania jest takim krajem, która nie ma uregulowanej stawki w tej względzie; po części jest to uzależnione m.in. od regionu, gdzie transakcja będzie zawierana;
- koszty notarialne, podatek z tytułu posiadania gruntu i opłata za rejestrację, których wysokość utrzymuje się na poziomie od 1 do 1,5% – podobnie jak wyżej, nie ma tu mowy o kosztach stałych;
- podatek od przeniesienia nieruchomości – wysokość opłat uzależniona jest od tego, z jaką dokładnie nieruchomością ma się do czynienia. W przypadku nieruchomości istniejących mowa o podatku w wysokości od 6 do 10%. Podatek VAT(IVA) lub podatek w wysokości 10% nakładany jest na nieruchomości, które dopiero co mają powstać.
Opłacalna inwestycja
Czy zakup nieruchomości w Hiszpanii będzie się opłacać? Wszystko tak naprawdę jest kwestią indywidualną. Pod uwagę bowiem trzeba wziąć to, w jakim celu taką nieruchomość będzie się faktycznie kupować. Z dużym prawdopodobieństwem można jednak stwierdzić, że zakup zwróci się w przyszłości. Nawet, jeżeli mowa o kredycie hipotecznym. Tym bardziej, jeżeli ktoś myśli o tym, aby dom wykorzystać również pod wynajem dla letników. W szczególności z Polski. Nie brakuje bowiem chętnych turystów na to, żeby takie miejsca wynajmować. Będzie im na pewno zdecydowanie raźniej, jeżeli będą oni świadomi tego, że takie miejsce na wakacyjny urlop będą mogli wynająć od swoich rodaków, z jakimi na pewno będą mogli się szybciej dogadać.