Site Loader

Zakup nieruchomości w Hiszpanii to dobra inwestycja, ale może też być bardzo kosztowna. Jeśli chcesz kupić dom, mieszkanie lub inny rodzaj nieruchomości w Hiszpanii, przekonasz się, że koszty mogą się szybko skumulować.

Najdroższą częścią zakupu nieruchomości w Hiszpanii jest zwykle zaliczka i koszty zamknięcia transakcji. Istnieją jednak sposoby na obniżenie tych kosztów poprzez negocjacje ze sprzedawcą czy użycie odpowiednich narzędzi i trików. O tym jak kupić tanie nieruchomości w Hiszpanii poniżej.

Negocjuj ze sprzedawcą

Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić przed złożeniem oferty na jakąkolwiek nieruchomość, są negocjacje ze sprzedającym. Możesz skłonić ich do obniżenia ceny wywoławczej, a nawet dorzucenia niektórych dodatków, takich jak urządzenia lub meble których nie potrzebujesz, w zamian za obniżenie ceny bazowej.

Jeśli znajdziesz nieruchomość, która Ci się podoba i która pasuje do Twojego budżetu, możesz rozpocząć negocjacje z właścicielem. Może to odbywać się osobiście lub przez telefon czy e-mailowo. Jeśli nie jesteś pewien, ile realnie warty jest dom lub apartament na Hiszpańskim rynku, zacznij od około połowy jego wartości i negocjuj z tego pułapu. Staraj się być wybrednym w sprawach takich jak drobne naprawy lub problemy kosmetyczne, gdyż dzięki nim możesz obniżyć cenę. Staraj się też nie przywiązywać do sukcesu, dopóki umowa nie zostanie sfinalizowana!

Dobry lokalny pośrednik

Zakup nieruchomości w Hiszpanii nie jest już tak tani jak kiedyś. Dawniej można było kupić dom już za kilka — kilkanaście tysięcy euro. Dzisiaj nadal możesz znaleźć okazje, jeśli wiesz, gdzie i jak ich szukać.

Najważniejszym czynnikiem przy zakupie nieruchomości w Hiszpanii jest znalezienie odpowiedniego pośrednika. Istnieje wiele agentów oferujących swoje usługi online lub poprzez ogłoszenia drobne i gazety.

Najlepiej poszukać agenta, który od jakiegoś czasu pracuje z obcokrajowcami i ma dobre referencje od poprzednich klientów. Powinien również mieć doświadczenie w negocjacjach z lokalnymi sprzedającymi czy firmami, aby uzyskać najlepszą możliwą ofertę.

Wielu agentów poprosi Cię o opłatę w wysokości 2-10% całkowitego kosztu nieruchomości plus wydatki, takie jak honoraria prawnika i podatki, płatne przez sprzedającego w czasie zamknięcia. Ta kwota może być czasami negocjowana w dół, w zależności od tego, ile pracy włożyli w znalezienie wymarzonego domu na sprzedaż w Hiszpanii! Warto negocjować tę kwotę lub przesunąć wszystkie możliwe opłaty dodatkowe na sprzedającego.

Wybór odpowiedniej oferty

Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, szukając nieruchomości, to zadać sobie pytanie, czy chcesz kupić nową czy używaną. Jeśli masz ograniczony budżet, najlepiej zacząć szukać na rynku wtórnym. W ten sposób nie musisz ponosić żadnych kosztów wykańczania, a cena będzie niższa niż przy zakupie nowego. Istnieje wiele agencji nieruchomości, które zajmują się zarówno nowymi, jak i używanymi nieruchomościami, dzięki czemu będą w stanie pomóc Ci znaleźć idealny dom do Twoich potrzeb.

Zanim złożysz ofertę na jakąkolwiek nieruchomość, upewnij się, że nie ma żadnych ukrytych kosztów, takich jak opłaty prawne, podatki i koszty utrzymania, ponieważ mogą się one szybko skumulować. Upewnij się również, że wszystkie media są np. darmowe (prąd, woda i ogrzewanie) oraz wszelkie inne usługi, takie jak telewizja satelitarna czy dostęp do internetu. Jeśli są jakieś dodatkowe koszty związane z utrzymaniem lub użytkowaniem domu, upewnij się, że są one uwzględnione przed złożeniem oferty, ponieważ w przeciwnym razie mogą one kosztować znacznie więcej niż oczekiwałeś.

Warto, aby dom lub apartament miał swoje niezależne media. Tanie nieruchomości w Hiszpanii powinny nie wymagać od nas dużej inwestycji po zakupie.

post autora: Gosia