Site Loader

Diagnostyka lub inspekcja nieruchomości przed zakupem nie jest częstą praktyką w Polsce, jednak jest to niemalże obowiązek chociażby w Wielkiej Brytanii. Brytyjczycy dbają o to, by nie kupić kota w worku lub nie przepłacić, dlaczego więc nie wziąć z nich przykładu, ubezpieczyć się na ewentualne problemy, czy po prostu móc lepiej negocjować cenę nieruchomości?

Oczywiście związane są koszty, które inwestor może uznać za zbędny wydatek, jednak przy zakupie liczonym w setkach tysięcy złotych, wydatek rzędu 0,001% całej kwoty nie powinien obciążyć naszego budżetu. Zniechęcający może być fakt, że trzeba mieć do czynienia z tłumaczeniem dokumentów i zmarnowanym czasem. Niestety wielu inwestorów nie zdaje sobie sprawy, że nie jest to stracony czas, gdyż dokładna diagnoza budynku, przed zakupem, pokaże nam obiektywnie, czy nieruchomość jest warta swojej ceny i jakich problemów można się po niej spodziewać w przyszłości. Zakup nieruchomości to bardzo ważna decyzja i nie można jej traktować jak zakupu nowych jeansów. Przed kupnem samochodu, sprawdzamy dany model w czasie jazdy próbnej, dlaczego więc nie przetestować całego domu? Zwłaszcza, że nawet stosunkowo nowa nieruchomość może kryć nieprzyjemne niespodzianki…

W Hiszpanii wielu rzeczoznawców budowlanych jest również architektami, którzy specjalizują się w wadach konstrukcyjnych

Nowo-powstałe domy na sprzedaż Hiszpania mogły być wybudowane przez źle wykwalifikowanych budowlańców, paść ofiarą kradzieży materiałów lub niedopatrzeń ze strony inspektorów budowlanych. Jeśli planujesz zakup nieruchomość z drugiej ręki, też warto sprawdzić, czy gdzieś nie kryją się zalane sufity, zapadnięte podłogi lub zatkane wywietrzniki. Hiszpańskie przepisy budowlane znacznie się zmieniły w ciągu ostatnich 20 lat i odbiegają od norm przyjętych w Polsce.

Podstawowym egzaminem funkcjonalności budynku jest raport strukturalny. Najbardziej wszechstronny raport, który opisuje wady, potrzebne naprawy i sugeruje opcje konserwacji. Ten raport jest polecany przy zakupie nieruchomości starszej niż 50 lat lub jest nietypowo wybudowanej, np. jeśli nieruchomość została rozbudowana, zmieniona lub jeśli sam planujesz dużą zmianę po zakupie!

W Hiszpanii wielu rzeczoznawców budowlanych jest również architektami, którzy specjalizują się w wadach konstrukcyjnych. Znalezienie specjalisty w Hiszpanii nie powinny być problemem, nawet na odległych Wyspach Kanaryjskich, Balearach, w Costa Brava lub Costa del Sol. Jest to bardzo ważny punkt, często pomijany przy zakupie nieruchomości zwłaszcza zagranicznej. Warto zdać się na wiedzę profesjonalistów, zwłaszcza, że podstawowa diagnostyka budynku wynosi około 450 euro – nie są to bajońskie sumy, a zapewnią spokój na lata.

post autora: Gosia